• Pedagoģe: Ārkārtējās situācijās laikā jārūpējas par bērnu emocionālo labsajūtu

   


  Pedagoģe: Ārkārtējās situācijās laikā jārūpējas par bērnu emocionālo labsajūtu

  No 25. janvāra attālināti mācīsies arī 1.–4. klašu skolēni, pārējo klašu skolēniem mācību gads šādā formātā jau iesācies. Šajā laikā ir būtiski ne tikai sekmīgi apgūt mācību priekšmetus, bet arī rūpēties par bērnu emocionālo labsajūtu, stāsta Britu skolas Latvijā mūzikas skolotāja, Neatkarīgās izglītības biedrības pārstāve un Latvijas Vispārējās izglītības iestāžu mūzikas skolotāju asociācijas vadītāja Rūta Kanteruka. Viņa skaidro, ka mūzikā iespējams veidot patīkamus, interesantus un nesarežģītus uzdevumus, kas sniedz pozitīvas emocijas un ļauj izpaust bērnu radošumu. Idejas šādiem uzdevumiem var aizgūt daudzās vietnēs un platformās, piemēram, sekojot citu mūzikas skolotāju Facebook lapām.

  Pedagogiem jāspēj pielāgoties

  Šobrīd visiem pedagogiem nākas būt ļoti elastīgiem – vienu dienu tu plāno iet uz darbu, bet jau nākamajā vadi nodarbības attālināti. Kopš novembra divas reizes biju kontaktpersona saslimušajam, tāpēc nācās operatīvi pārplānot nodarbības un pielāgoties. Tāda šobrīd ir daudzu pedagogu ikdiena. Un, protams, arī skolēnu, tāpēc kopš marta aktīvi meklēju risinājumus, kā attālinātās mācības padarītu interesantākas un patīkamākas.

  Virtuāla klase un animēta skolotāja

  Viens no veidiem ir virtuālās klases izveide. Power Point prezentācijā vai Google slaidā ievietoju ierastās klases attēlu un nodarbību laikā izmantoju, radot šķietamību, ka atrodamies skolā. Skolēniem ir iespēja klikšķināt uz prezentācijas, atverot iepriekš sagatavotus video ar uzdevumiem vai skaņdarbiem.

  Izmantojot Bitmoji mobilo lietotni, esmu izveidojusi savu karikatūru – tā ir kā manis zīmēta versija.  Kā ikvienam attēlam, arī šim var pievienot audio failu - ierakstīt uzdevuma nosacījumus vai iedziedāt kādu muzikālu fragmentu u.tml. Bērniem un pusaudžiem ļoti patīk saņemt uzdevumus no šādas – animētas skolotājas. Tas sniedz iespēju vismaz nedaudz sajust pedagogu, dzirdēt balsi. Protams, viss ir atkarīgs no mācību mērķiem, tomēr ikvienā priekšmetā iespējams dažādot procesu.

  Bezmaksas programmas, kas pieejas ikvienam

  Attālinātajā mācību procesā daudzus pedagogus nodarbina jautājums par atgriezeniskās saites iegūšanu no skolēniem. Pati mēdzu lūgt skolēniem ierakstīt video vai audio, piemēram, iespēlējot skaņdarba fragmentu, ja viņi pārvalda kādu instrumentu vai vienkārši refleksiju par nodarbību. Tāpat izmantojam mūzikas konstruēšanas iespējas, ko sniedz, piemēram, Chrome Music Lab. Tās ir astoņas bezmaksas programmas, kas ļauj skolēniem spēlēties ar skaņu kombinācijām pat salīdzinoši agrā vecumā.

  Tiešsaistes nodarbības vai uzdevuma sūtīšana e-klasē

  Visiem skolēniem, neatkarīgi no vecuma, attālināto mācību laikā ir vieglāk, ja nodarbības notiek tiešsaistes veidā. Tur saskatu vismaz divus būtiskus faktorus: pirmais - iespēja redzēt, dzirdēt un komunicēt ar skolotāju, piemēram, Zoom vai Google Meet platformā, otrais, ne mazāk svarīgais, - komunicēt ar klasesbiedriem. Ir skolēni, kuri jau mēnešiem mācās attālināti un, ja esi vienīgais bērns ģimenē, daļai tas varētu būt pamatīgs izaicinājums. Tāpēc vēlreiz uzsveru, ka šobrīd vienlīdz svarīga, iespējams, pat svarīgākā, ir skolēnu emocionālā labsajūta.

  Muzicē radoši!

  Kopā ar jaunākajiem skolēniem esam raduši dažādus risinājumus, kā izveidot skaņu rīkus mājas apstākļos, piemēram, divi flomāsteri pārtop par ritma kociņiem, spainis par bungām un burciņā iebērti graudiņi jau par nākamo rīku. Izdomai nav robežu un būtiskākais ir līdzdarbošanās prieks! Es vadu mūzikas nodarbību attālināti, bet skolēni ekrānam otrā pusē aktīvi muzicē.

  Strādājošu vecāku iespējas palīdzēt bērniem ar uzdevumiem

  Vēlos uzsvērt, ka šajā dzīves brīdī mūzika var kļūt par vienu no rīkiem, kas ļauj parūpēties par savu un skolēnu emocionālo labsajūtu. Vajadzētu izvērtēt šī brīža prioritātes un atteikties no neizpildāmiem uzdevumiem. Attālinātās mācības, īpaši mūzikā un līdzīgos priekšmetos, ir laiks, kad jādod priekšroka patīkamiem, interesantiem un nesarežģītiem uzdevumiem. Būdama trīs skolas vecuma bērnu mamma, lieliski apzinos, kādas ir strādājošu vecāku iespējas palīdzēt bērniem ar skolas uzdevumiem, īpaši, ja darba ir daudz un arī skolēni ir vairāki. Tāpat jāņem vērā, ka mums visiem ir dažāda pieredze un atšķirīgas digitālās prasmes.

  Kur smelties idejas?

  Par sevi varu droši teikt, ka pavasarī, sākoties attālinātajām mācībām, IT jomā apguvu daudz vairāk, nekā pēdējo desmit gadu laikā kopumā. To varu pielietot arī šodien. Kā apgūt jaunus instrumentus un iegūt idejas? Sekojot līdzi tam, ko dara pieredzējuši un zinoši kolēģi, ne tikai Latvijā, bet arī citviet pasaulē. Šobrīd Latvijā viss notiek ar aptuveni trīs mēnešu nobīdi, daudzi skolotāji strādājuši tiešsaistē krietni ātrāk par mums un izstrādājuši virkni ideju, kuras atliek tikai pielāgot. Patiesībā, lai realizētu daudzas radošas idejas, pedagogu IT prasmes nav izšķirošākais. Daudz būtiskākas ir angļu valodas zināšanas, kas ļauj sekot ārzemju kolēģu pieredzei. Taču te jāuzsver, ka mūzika ir universāla valoda un esmu droša, ka pieredzējis skolotājs var uztvert mācību metodes arī no video angļu valodā. Tikai jāprot atrast vajadzīgo interneta dzīlēs.

  Rūpēties par emocionālo stāvokli

  Nenoliedzami, šobrīd ir daudz stresa, nenoteiktības un liela slodze, tomēr ticu – tie, kuri vēlas strādāt labi un interesanti, atrod šādas iespējas. Izmantosim visus rīkus, kas ļauj dažādot stundas. Labas idejas var atrast jau minētajā sociālajā vietnē Facebook. Bet, veidojot stundas, atcerēsimies, ka šobrīd ir ārkārtas situācija, kad mazāk ir vairāk – jādara tik, cik iespējams, bet vienlaikus jārūpējas arī par savu un skolēnu emocionālo stāvokli, lai visi kopā spētu izturēt šo laiku.

  Autore: Britu skolas Latvijā mūzikas skolotāja, Neatkarīgās izglītības biedrības pārstāve un Latvijas Vispārējās izglītības iestāžu mūzikas skolotāju asociācijas vadītāja Rūta Kanteruka.

   


 • Tevi varētu interesēt arī

  No comments:

  Post a Comment

www.izglitibasbiedriba.lv. Powered by Blogger.